Kırım Yıkım İşleri

 

MAKİNELER İLE YIKIM

Sultanbeyli ve Ümraniye ilçelerinde mini makineler ile yıkım metodunda mini ekskavatör, mini beko loder veya mini robotla uygulama yapmaktayız.

Makinelerin Özellikleri:

Mini ekskavatör; 770 - 5500 kg arası ağırlığındaki paletli ekskavatörlerdir. Hidrolik tesisatları mevcut olup bir çok ataşman takılarak çalıştırılma özelliklerine sahiptirler. Demir paletlerin alternatifi olarak kauçuk paletlerde vardır. Yıkılacak olan yapının merdivenlerinin yeterli genişlikte olması durumunda, mini ekskavatör merdivenlerden tırmanarak kendisini en üst seviyeye çıkarabilmektedir.

Mini beko loder; 2790 - 7655 kg arası ağırlığındaki lastikli beko loderlerdir. Ataşman olarak hidrolik kırıcı kullanılır. Kazıcı ve yükleyici özelliğine sahiptir.

Mini robot; 3500 kg ağırlığındadır. Mini ekskavatörlerin tüm özelliklerine sahiptir.

Uygulama Yöntemi:

İlk olarak yıkılması planlanan yapının statik olarak mini makine çıkartmaya elverişli olup olmadığı mühendis kontrolünde denetlenir. Yapı mini makine ile yıkıma elverişli ise döşeme kalınlığı ve vibrasyon dikkate alınarak 770 ila 5500 kg ağırlık arasındaki uygun makine seçilir. Yapının en üst döşemesinde cephe kenarları ve yırtık döşeme kenarlarına metal korkuluk inşa edilir. Tespit edilen uygun makine, yapının merdivenleri uygun ise merdivenlerden tırmandırılarak, değil ise uygun bir mobil vinç ile en üst döşemeye taşınır. Enkaz sevki için yer tespiti yapılır. (asansör boşluğu, aydınlık, her hangi bir cepheden, konveyör yardımı ile, çöp şut ile vs. vs.). Makinelerin genel kontrolü ve bakımı yapıldıktan sonra döşemelerden kırıma başlanılır. Döşeme kırımı bitirildikten sonra donatılar kesilerek, çelik konstrüksiyondan imal edilmiş platform yardımı ile mini makineler bir alt döşemeye indirilir. İnşa edilen metal korkuluklar sökülerek bir alt kata monte edilir. Bir alt döşemeye indirilen mini makineler kirişleri ve kolonları kırdıktan sonra oluşan molozlar enkaz sevk bölgesinden sıyrılarak zemine gönderilir. Bu işlemler her katta tekrarlanarak, eksiltilecek kata kadar bu metotla yapı yıkılır.

Yardımcı Ekipman:

Mobil Vinç; Kullanılacak en ağır yükteki makine düşünülerek, bu yükü kaldırabilecek bir mobil vinç yardımıyla makine en üst döşemeye taşınır.

Uygulama Yapılabilecek Yapı Özellikleri:

Statik olarak mini makine çıkartmaya elverişli olan her yapıda bu metot uygulanabilir.


Yazdır   e-Posta